Mám řešit dluh exekucí i po podání trestního oznámení?

Odpověď je jednoduchá. Ano! Pokud podáte trestní oznámení na Policii ČR, není jisté, že dostanete své peníze. Policisté totiž řeší případné tresty, ne dluh na výživném jako takový. Je samozřejmě možné, že dlužník dostane z policie strach a dluh splatí. Není to ale pravidlem. Abyste své peníze z dlužníka dostali, doporučujeme zahájit i exekuční řízení.

Celý proces funguje také naopak. Jestli jste již zahájili exekuční řízení, můžete stále podat trestní oznámení a to dokonce i opakovaně každé 4 měsíce, během kterých nebyla uhrazena ani část výživného. Pokud ale exekuční řízení funguje a na Váš účet už pravidelně chodí vymožené peníze, nemá smysl trestní oznámení podávat.

Podání trestního oznámení a zahájení exekučního řízení ve stejný čas Vám poskytne komplexní řešení Vašeho problému. Tlak, který je tímto na dlužníka vytvořen, vede ve většině případů k dobrovolnému uhrazení dluhů. Nezapomeňte ale, že kdyby byl dlužník uvězněn, exekučnímu vymáhání tento fakt nepomůže. Naštěstí i ve vězení lze pracovat a tak pokud k takové situaci dojde, všechny vydělané peníze jsou ihned zabaveny a použity pro pokrytí dluhů.

Nebojte se ale toho, že si musíte vybrat pouze jednu možnost. Nejlépe fungují dohromady. Navíc zahájení exekuce i ve chvíli, kdy je dlužník ve vězení a nepracuje, má smysl, protože tím zabráníte případnému promlčení dluhu.